EEE-FK1C471V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 12
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 916
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 293
Parametric Equivalent
In Stock: 19 768
In Stock: 0
In Stock: 897
In Stock: 673
In Stock: 59
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 160mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EEE-FK1C471V
DigiKey Part Number
EEE-FK1C471V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1C471V
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEE-FK1C471V Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C