ECJ-1VB0J105K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 44 076
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 20 017
Datasheet
Murata Electronics
Taiyo Yuden
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Upgrade
Upgrade
Knowles Novacap
Knowles Novacap
1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Panasonic MLCC Alternative Solutions | Digi-Key Daily
ECJ-1VB0J105K
DigiKey Part Number
PCC1915TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECJ-1VB0J105K
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECJ-1VB0J105K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)