FCH47N60N
DigiKey Part Number
FCH47N60N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH47N60N
Description
MOSFET N-CH 600V 47A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 47A (Tc) 368W (Tc) Through Hole TO-247-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
151 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6700 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
368W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
62mOhm @ 23.5A, 10V