STW58N65DM2AG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 5 072
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 450
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 350
Vishay Siliconix
In Stock: 460
Toshiba Semiconductor and Storage
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 300
In Stock: 295
In Stock: 265
N-Channel 650 V 48A (Tc) 360W (Tc) Through Hole TO-247-3
STW58N65DM2AG
DigiKey Part Number
497-16137-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW58N65DM2AG
Description
MOSFET N-CH 650V 48A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STW58N65DM2AG Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
88 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±25V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4100 pF @ 100 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
360W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 24A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA