CFS-1003TB is available for purchase but is not normally stocked.
CTS Electrocomponents
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 100mA 6VDC
CFS-1003TB
DigiKey Part Number
563-CFS-1003TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFS-1003TB
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.1A 6V
Detailed Description
Height Above Board
0.185" (4.70mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Termination Style
Gull Wing
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
6VDC
Length
1.059" (26.90mm)