CFS-1002MB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
CTS Electrocomponents
CTS Electrocomponents
C&K
In Stock: 42
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 100mA 6VDC
CFS-1002MB
DigiKey Part Number
563-2007-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFS-1002MB
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.1A 6V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.169" (4.30mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Voltage Rating
6VDC
Length
1.059" (26.90mm)