UVR2D220MPD
DigiKey Part Number
493-1178-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR2D220MPD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UVR2D220MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
272 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C