UVK2D220MPD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 3 318
Datasheet
Similar
In Stock: 176
Parametric Equivalent
Direct
Rubycon
In Stock: 446
Rubycon
In Stock: 995
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 364
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 235
22 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK2D220MPD
DigiKey Part Number
UVK2D220MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2D220MPD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK2D220MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C