UPW1J221MPD
DigiKey Part Number
493-1942-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1J221MPD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1J221MPD Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
575.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
885 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
147 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C