UPM1K330MPD is out of stock and can be placed on backorder.
Nichicon
In Stock: 1 967
Nichicon
In Stock: 870
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 833
33 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1K330MPD
DigiKey Part Number
493-15776-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1K330MPD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1K330MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
275 mA @ 10 kHz
Impedance
530 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C