ELXV800ELL330MH12D
DigiKey Part Number
565-ELXV800ELL330MH12D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV800ELL330MH12D
Description
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
275 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
530 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C