UPM1A682MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 288
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 133
Datasheet
Similar
In Stock: 135
In Stock: 111
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
In Stock: 0
Panasonic Industry
In Stock: 123
Panasonic Industry
In Stock: 179
Parametric Equivalent
In Stock: 792
In Stock: 499
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1A682MHD
DigiKey Part Number
493-5592-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1A682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1A682MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.49 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.77 A @ 10 kHz
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C