ELXV100ELL682ML35S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 792
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 123
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
In Stock: 600
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ELXV100ELL682ML35S
DigiKey Part Number
ELXV100ELL682ML35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV100ELL682ML35S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXV100ELL682ML35S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
2.3545 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.77 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C