UPM1A103MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 217
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 90
Datasheet
Similar
In Stock: 116
Parametric Equivalent
In Stock: 543
Panasonic Industry
In Stock: 3 863
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 843
In Stock: 558
10000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1A103MHD
DigiKey Part Number
493-11114-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1A103MHD
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1A103MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.97 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 10 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C