ELXV100ELL103MM40S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 558
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 3 863
Upgrade
TDK
In Stock: 843
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 543
10000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ELXV100ELL103MM40S
DigiKey Part Number
ELXV100ELL103MM40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV100ELL103MM40S
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXV100ELL103MM40S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
2.805 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C