UPJ2V220MHD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 735
Datasheet
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 5 915
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 9
In Stock: 478
Chemi-Con
In Stock: 19
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 146
22 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPJ2V220MHD
DigiKey Part Number
UPJ2V220MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ2V220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ2V220MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C