UPW2V220MHD
DigiKey Part Number
493-2049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW2V220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW2V220MHD Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
208 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C