LGU2Z222MELC
DigiKey Part Number
493-2685-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU2Z222MELC
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP TH
Detailed Description
2200 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGU2Z222MELC Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.475 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
180 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C