LGU2D222MELC
DigiKey Part Number
493-2718-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU2D222MELC
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LGU2D222MELC Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.78 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.67 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C