MCS1801GS-25-Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 409
Datasheet
Current Sensor 25A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Isolated, High-Voltage ±5A to ±50A Current Sensors
Current Sensors for High-Current Monitoring and High Isolation Applications
MCS1801GS-25-Z
DigiKey Part Number
1589-MCS1801GS-25-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MCS1801GS-25-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MCS1801GS-25-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS1801GS-25-Z
Description
CURRENT SENSOR HE 25A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCS1801GS-25-Z Models
Category
Linearity
±0.5%
Mfr
Accuracy
±3%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)
10.5mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
80mV/A
Frequency
100kHz