MCS1801GS-25-P
DigiKey Part Number
1589-MCS1801GS-25-PTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MCS1801GS-25-PCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MCS1801GS-25-PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS1801GS-25-P
Description
CURRENT SENSOR HE 25A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 25A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
MCS1801GS-25-P Models
Category
Linearity
±0.5%
Mfr
Accuracy
±3%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)
10.5mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
80mV/A
Frequency
100kHz