MSMCJ36AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
58.1V Clamp 25.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MSMCJ36AE3
DigiKey Part Number
1086-8582-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMCJ36AE3
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSMCJ36AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.8A