SMCJ36A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 31 179
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
YAGEO
YAGEO
In Stock: 500
58.1V Clamp 25.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ36A-13
DigiKey Part Number
SMCJ36ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ36A-13
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ36A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V