0325.700MXP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
700 mA 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
0325.700MXP
DigiKey Part Number
0325.700MXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0325.700MXP
Description
FUSE CERM 700MA 250VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0325.700MXP Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 10kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
6.42
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.7215 Ohms