TAP157K016HSB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 54
Datasheet
In Stock: 0
150 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 600mOhm
TAP157K016HSB
DigiKey Part Number
478-TAP157K016HSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP157K016HSB
Description
CAP TANT 150UF 10% 16V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
N
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm