TAP157K006HSB is available for purchase but is not normally stocked.
KYOCERA AVX
In Stock: 391
Datasheet
KEMET
In Stock: 0
150 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial 900mOhm
TAP Series CCS/CRW/CRS
TAP157K006HSB
DigiKey Part Number
TAP157K006HSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP157K006HSB
Description
CAP TANT 150UF 10% 6.3V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Manufacturer Size Code
K
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm