ALS70P472NF500 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
4700 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 59mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70P472NF500
DigiKey Part Number
ALS70P472NF500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70P472NF500
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70P472NF500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
14.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
21.1 A @ 10 kHz
Impedance
45 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
59mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C