ALS70A472NF500 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
4700 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 59mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70A472NF500
DigiKey Part Number
399-14365-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A472NF500
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70A472NF500 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
14.5 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
21.1 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
45 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
59mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C