MA01F060VACBR150
DigiKey Part Number
670-MA01F060VACBR150TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-MA01F060VACBR150CT-ND - Cut Tape (CT)
670-MA01F060VACBR150DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA01F060VACBR150
Description
CONN FLOATING SIDE STR 60 POS
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MA01F060VACBR150 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
20mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.720" (18.30mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)