IPD30N10S3L34ATMA2
DigiKey Part Number
448-IPD30N10S3L34ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD30N10S3L34ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD30N10S3L34ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD30N10S3L34ATMA2
Description
MOSFET_(75V 120V(
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 30A (Tc) 57W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
EDA/CAD Models
IPD30N10S3L34ATMA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
31 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1976 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
57W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PG-TO252-3-11
Rds On (Max) @ Id, Vgs
31mOhm @ 30A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 29µA