MOV20V320Y-AP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 471
Datasheet
510 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
MOV20V320Y-AP
DigiKey Part Number
283-MOV20V320Y-APTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV20V320Y-AP
Description
VARISTOR 510V 6.5KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
210J
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
780 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
415 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V