MOV20V320Y
DigiKey Part Number
283-MOV20V320Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV20V320Y
Description
VARISTOR 510V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
210J
Packaging
Bag
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
780 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
415 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V