EA TFT024-23ATNN
DigiKey Part Number
1481-EATFT024-23ATNN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EA TFT024-23ATNN
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transflective Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Backlight
LED - White
Manufacturer
Display Visions
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Packaging
Bag
Interface
SPI
Part Status
Active
Controller Type
ST7789T3-G
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transflective
Background Color
White
Touchscreen
Capacitive
Dot Size
0.05mm W x 0.15mm H
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Dot Pitch
0.15mm W x 10.80mm H
Viewing Area
40.00mm W x 55.00mm H