SMBJ22A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2 993
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 12 484
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
35.5V Clamp 16.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ22A-13
DigiKey Part Number
SMBJ22ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ22ADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ22A-13
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ22A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V