SMAJ110A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 80 940
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 8 452
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Microchip Technology
177V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ110A-13
DigiKey Part Number
31-SMAJ110A-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SMAJ110A-13CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ110A-13
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ110A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
Yes
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V