DMN2400UFD-7
DigiKey Part Number
DMN2400UFD-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN2400UFD-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN2400UFD-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN2400UFD-7
Description
MOSFET N-CH 20V 900MA 3DFN
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 900mA (Ta) 400mW (Ta) Surface Mount X1-DFN1212-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
500 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
37 pF @ 16 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
400mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C