SXR681M050ST is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 26 655
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 532
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
680 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 200mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C
SXR681M050ST
DigiKey Part Number
SXR681M050ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXR681M050ST
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
814.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.77 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C