EEU-FC1J681L
DigiKey Part Number
P10353-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1J681L
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
680 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1J681L Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.699 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.265 A @ 100 kHz
Impedance
47 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C