SLPX561M220A7P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
Upgrade
Nichicon
560 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 355mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
SLPX561M220A7P3
DigiKey Part Number
SLPX561M220A7P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX561M220A7P3
Description
CAP ALUM 560UF 20% 220V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.26 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
220 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
355mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C