220USG560MEFC22X35
DigiKey Part Number
220USG560MEFC22X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
220USG560MEFC22X35
Description
CAP ALUM 560UF 20% 220V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
220USG560MEFC22X35 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.28 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.42 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
220 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C