SLPX273M025E4P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1 319
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Rubycon
27000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 22mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
SLPX273M025E4P3
DigiKey Part Number
SLPX273M025E4P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX273M025E4P3
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
6.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.53 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C