25USG27000MEFCSN30X40 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
27000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
25USG27000MEFCSN30X40
DigiKey Part Number
1189-3898-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25USG27000MEFCSN30X40
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25USG27000MEFCSN30X40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
6.02 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.923 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C