SLP473M016E9P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 534
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
47000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 14mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
SLP473M016E9P3
DigiKey Part Number
SLP473M016E9P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP473M016E9P3
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
5.27 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.59 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C