16MXC47000MEFC30X45
DigiKey Part Number
16MXC47000MEFC30X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16MXC47000MEFC30X45
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
47000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16MXC47000MEFC30X45 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
5.53 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.3595 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C