SLP473M010E4P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
47000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 16mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
SLP473M010E4P3
DigiKey Part Number
SLP473M010E4P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP473M010E4P3
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.26 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.33 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C