CMR04C3R0DODP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
3 pF Mica Capacitor 500 V Radial
CMR04C3R0DODP
DigiKey Part Number
CMR04C3R0DODP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMR04C3R0DODP
Description
CAP MICA 3PF 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.150" (3.80mm)
Capacitance
3 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.331" (8.40mm)