AVS108M06F24T-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AVS108M06F24T-F |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 600mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Ratings |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz |
Part Status Not For New Designs | Ripple Current @ High Frequency 850 mA @ 10 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm) |
Voltage - Rated 6.3 V | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 600mOhm @ 120Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C |