SMC30J13A
DigiKey Part Number
497-12201-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12201-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12201-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC30J13A
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 140A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMC30J13A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
140A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V