XGL6030-472MEC is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 913
Datasheet
4.7 µH Shielded Molded Inductor 10 A 21mOhm Max Nonstandard
XGL6030-472MEC
DigiKey Part Number
4652-XGL6030-472MEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XGL6030-472MEC
Description
FIXED IND 4.7UH 10A 21 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
21mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
19MHz
Packaging
Strip
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.264" L x 0.256" W (6.71mm x 6.51mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current - Saturation (Isat)
8.6A