XGL4018-681MEC is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Coilcraft
In Stock: 0
Datasheet
680 nH Shielded Molded Inductor 8.8 A 8.9mOhm Max 1616 (4040 Metric)
XGL4018-681MEC
DigiKey Part Number
4652-XGL4018-681MEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XGL4018-681MEC
Description
FIXED IND 680NH 8.8A 8.9 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
8.9mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
75MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Strip
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1616
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9.4A
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)